Holandia to jeden z najczęstszych krajów pojawiających się nie tylko w ogłoszeniach rekrutacyjnych, ale też w wynikach wyszukiwania użytkowników. Miejsce to nie bez powodu cieszy się ogromną popularnością wśród szeregu specjalistów, zachęcając bogatą ofertą zatrudnienia i atrakcyjnymi warunkami pracy. Jeśli więc szukasz konkretnych informacji o tym, jak wyglądają praca i życie w Holandii, to ten artykuł może Ci się przydać.

Praca i życie w Holandii. Od czego zacząć?

W 2022 roku Holenderski Urząd Statystyczny odnotował aż 1,6 mln wolnych miejsc pracy. Tak rekordowa liczba przełożyła się nie tylko na sytuację gospodarczą kraju, ale też poszerzenie oferty ogłoszeń kierowanych zarówno do pracowników z kraju, jak i spoza jego granic.

Mimo że wzrost liczby ofert rekrutacyjnych niewątpliwie należy uznać za pozytywne zjawisko, znalezienie wymarzonej pracy warto poprzedzić skrupulatnymi poszukiwaniami. Decyzja o miejscu, w którym podejmie się zatrudnienie, powinna być przemyślana i oparta na sprawdzonych informacjach.

Poniżej znajdziesz nie tylko wiedzę na temat pracy i życia w Holandii, ale też konkretne wskazówki, które przydadzą Ci się zarówno na etapie poszukiwań, jak i po podjęciu upragnionego zatrudnienia. Do dzieła!

Bezpieczeństwo i stabilność zatrudnienia

Holandia to wbrew pozorom nie tylko miejsce pracy tymczasowej. Współcześni pracodawcy coraz chętniej poszukują długoterminowych pracowników, w zamian za zaangażowanie oferując bezpieczeństwo i stabilność zatrudnienia.

Specjaliści poszukujący pracy w Holandii mogą liczyć nie tylko na atrakcyjne zarobki, ale też poczucie stabilizacji. Właśnie dlatego podczas przeglądania ogłoszeń rekrutacyjnych warto zwracać uwagę na okolicę, w której znajduje się siedziba potencjalnego pracodawcy.

Jeśli planujesz zmienić pracę na bardziej atrakcyjną i dającą poczucie, że się rozwijasz, czytaj dalej. Królestwo Niderlandów to miejsce, w którym nie tylko poprawisz swoją sytuację finansową, ale też zaczniesz życie w zupełnie nowym, pełnym potencjału, otoczeniu.

Praca i życie w Holandii - jak wygląda?

Nie tylko niderlandzki

Zwykle, aby uzyskać dobrze płatną pracę w Holandii, nie trzeba znać niderlandzkiego. Oczywiście, dla pracodawców będzie to spora zaleta, ale do zyskania korzystnego zatrudnienia z pewnością wystarczy znajomość angielskiego na komunikatywnym poziomie.

Znajomość języków obcych jest jednak kluczowa dla prawidłowego funkcjonowania w holenderskim środowisku pracy. Bez tego typu umiejętności trudno będzie porozumiewać się zarówno z pracodawcą, jak i współpracownikami.

Dodatkowo, wśród języków obcych, które przydadzą się podczas zatrudnienia w Holandii, jest niemiecki. Jeśli posługujesz się nim na co dzień, koniecznie sprawdź dostępne możliwości.

Praktyczne wskazówki

Obywatele Polski planujący wyjazd do Holandii w celach zarobkowych mają przede wszystkim prawo do swobodnego poruszania się na terenie Unii Europejskiej. Dzięki temu, aby dostać się do Królestwa Niderlandów, wystarczy posiadać ważny paszport lub dowód osobisty z aktualnym zdjęciem.

Kolejny krok do zdobycia upragnionego stanowiska to CV. Przygotowując je pod holenderskie standardy, pamiętaj, aby było przede wszystkim

konkretne. Pracodawcy zwrócą uwagę nie tylko na doświadczenie, ale też języki obce i posiadane umiejętności, zwłaszcza techniczne.

Aby znaleźć odpowiednie ogłoszenie o pracę, postaraj się zwrócić uwagę na takie kwestie jak przede wszystkim: wysokość zarobków, zakwaterowanie lub jego brak, obowiązki oraz wymagane umiejętności. Sprawdzenie tak podstawowych kwestii pozwoli upewnić się, czy dana oferta będzie dla Ciebie korzystna.

Pamiętaj, aby dokładnie sprawdzić, jakie prawa przysługują Ci podczas pobytu w Holandii. Standardowy tydzień pracy powinien wynosić od 36 do 40 godzin. Jeśli otrzymujesz stawkę minimalną, a poświęcasz pracodawcy o wiele więcej czasu, masz do czynienia z poważnym nadużyciem. W takich momentach domagaj się o przysługujące Ci dodatkowe środki finansowe, a w razie potrzeby zgłoś sprawę odpowiedniej instytucji.

Realia życia i pracy specjalistów w Holandii.

Realia i poszukiwani specjaliści

Pomijając prace tymczasowe, za najczęściej poszukiwanych w Holandii specjalistów uznać należy tych, którzy posiadają rozwinięte umiejętności techniczne. Na mnogość ofert liczyć mogą między innymi malarze, ślusarze, mechanicy czy spawacze.

Ciekawą branżą, która prężnie się rozwija, jest CNC. Mowa o urządzeniach numerycznych sterowanych komputerowo, do których obsługi nieustannie zatrudnia się w Holandii specjalistów. Ich zadaniem jest nie tylko koordynacja maszyny, ale też pełnienie kontroli nad całym procesem produkcyjnym.

Jeśli mowa o średnich zarobkach, w Niderlandach są one wyższe niż w Polsce, co nie oznacza, że podobnie jest z kosztami życia, które w przypadku zagranicznego zatrudnienia wymagają nieco większego nakładu finansowego.

Życie w Holandii

Codzienne życie podczas pracy za granicą również wymaga solidnego przygotowania. Jak podaje Gazeta Prawna:

Według biura planowania (CPB) statystyczne średnie zarobki w roku 2022 wynosiły w Niderlandach ok. 3,16 tys. euro brutto miesięcznie. W porównaniu do zarobków w Polsce jest to wysoka kwota, jednak koszty życia w Holandii należą do najwyższych w Unii Europejskiej. Bochenek zwykłego chleba kosztuje prawie 3 euro – podrożał w ciągu roku o prawie 16 proc.

Gazeta Prawna

Okazuje się więc, że większe zarobki idą w parze z wyższymi kosztami utrzymania. Aby jednak sprostać temu wyzwaniu, warto poszukać takiego zatrudnienia, które zapewni Ci godne warunki życiowe.

Wybierając Holandię na kraj zatrudnienia, warto również zwrócić uwagę na specyfikę tego miejsca. Choć pogoda i klimat nie różnią się od Polski znacząco, możesz spotkać się tam z zaskakującymi zjawiskami kulturowymi, takimi jak na przykład ławki przed każdym domem czy mniejsze zarobki osób poniżej 21 roku życia w celu wzbudzenia w nich zainteresowania nauką.

Przykładowe zakwaterowanie w Holandii dla pracowników.
Źródło: https://www.homeflex.nl/en/about-homeflex/working-area

Zakwaterowanie i szukanie pracy

Praca w Holandii z zakwaterowaniem to jedna z lepszych opcji, które możesz wybrać, stawiając na wygodę i bezpieczeństwo. Wiele ofert ofert tego typu pozwala zaoszczędzić czas i zbędne poszukiwania.

Jeśli jednak zależy Ci na wynajęciu czegoś niezależnie od pracodawcy, zwróć uwagę przede wszystkim na odległość od miejsca zatrudnienia oraz warunki, w których spędzisz przynajmniej najbliższe miesiące. Wybierając nowe lokum, upewnij się, że nie przepłacasz, a Twoja umowa jest korzystna – w razie potrzeby nie wahaj się skorzystać z porad specjalistów lub kogoś bardziej doświadczonego.

Szukanie pracy w Holandii może się odbyć tak naprawdę na dwa sposoby. Pierwsza opcja jest prosta – wymarzonego stanowiska możesz poszukać samodzielnie, jeśli masz na to zarówno czas, jak i sporą dawkę cierpliwości. Ale w przypadku, gdy o zatrudnienie za granicą starasz się, nie mając w tym żadnego doświadczenia, pomocni mogą okazać się kompetentni rekruterzy.

Niewątpliwą zaletą działania wraz z rekruterami jest poczucie, że na każdym etapie znajdujesz się pod troskliwą opieką specjalistów. W Technic Workers zapewniamy kompleksowe usługi przede wszystkim dlatego, że sami byliśmy kiedyś na miejscu kandydatów, więc decydując się na współpracę z nami, możesz mieć pewność, że skutecznie pomożemy Ci w każdej sytuacji.

Mocne i słabe strony pracy i życia w Holandii.

Praca w Holandii – mocne i słabe strony

Jeśli mowa o słabych stronach pracy w Holandii, do najczęściej wymienianych należą wysoki koszt utrzymania się oraz tęsknota za ojczystym krajem. Są to jednak kwestie, z którymi poradzisz sobie na wiele sposobów, na przykład znajdując dobrze płatną posadę czy utrzymując regularny kontakt z bliskimi, wykorzystując do tego nowoczesne technologie.

Na szczęście, w kwestii pracy w Królestwie Niderlandów, więcej można wskazać plusów niż minusów. Nie tylko jest to miejsce, w którym zarobisz o wiele lepiej niż Polsce. To również kraj dający wiele możliwości rozwoju zawodowego, nie tylko pod kątem umiejętności technicznych, ale też na przykład językowych.

Z pewnością cały proces zdobywania zatrudnienia będzie prostszy, jeśli dobrze się do niego przygotujesz. Znając swoje prawa i możliwości, unikniesz zbędnie stresujących sytuacji i znajdziesz taką pracę, która da Ci zarówno poczucie rozwoju, jak i atrakcyjne zarobki.

Podsumowanie

Jak zapewne już wiesz, praca w Holandii to nie lada wyzwanie dla tych, którzy mają na jej temat zerowe pojęcie. Jeśli jednak odpowiednio przygotujesz się do poszukiwań, możesz liczyć na zatrudnienie na atrakcyjnych warunkach.

Korzystając z naszych wskazówek, masz szansę nie tylko znaleźć pracę za granicą, ale też wynegocjować umowę, która zapewni Ci satysfakcjonujące zarobki i godne życie.

To jak, czujesz, że praca w Holandii to Twoja droga zawodowa? A może wciąż masz wątpliwości? Przed podjęciem ostatecznej decyzji, przejrzyj koniecznie dostępne ogłoszenia, a w razie potrzeby skontaktuj się z nami, by wspólnie znaleźć zatrudnienie dopasowane do Twoich potrzeb.

Poszukamy dla Ciebie pracy

Jeżeli nie znalazłeś odpowiedniej oferty dla siebie to pozwól sobie pomoc i prześlij nam swoje CV. Postaramy się znaleźć dla Ciebie odpowiednią pracę.

Wolna aplikacja

Dziękujemy za zaufanie, jesteśmy od teraz w kontakcie!